Zagađenje vazduha postaje sve veća pretnja zdravlјu stanovništva i ekosistema u urbanim sredinama. Polutanti koji najviše zabrinjavaju predstavljaju čestice prečnika u opsegu 1-10 µm. Ove čestice mogu sadržati vezana toksična jedinjenja poput teških metala i policikličnih aromatičnih uglјovodonika, a zahvaljujući malim dimenzijama omogućavaju njihovu efikasnu isporuku respiratornom sistemu i krvotoku.
VišeZovem se Sandra Baljak, radim u kompaniji Grundfos Srbija d.o.o. u Inđiji, kao praktikant zaštite životne sredine. Završila sam osnovne studije 2016. godine i master studije 2019. godine, smer Inženjerstvo zaštite životne sredine.
VišeNemačka fondacija za životnu sredinu (Deutsche Bundesstiftung Umwelt - DBU) objavljuje informaciju o stalno otvorenom konkursu za stipendije za praksu ili istraživački boravak u trajanju od 6 do 12 meseci u organizacijama u Nemačkoj (univerziteti, instituti, ministarstva, nevladine organizacije, privatne kompanije).
VišeMoje ime je Ivana Galić. Zaposlena sam na poziciji Referent za BZR i ZOP u kompaniji „Energotehnika Južna Bačka“ d.o.o. iz Novog Sada, koja se bavi izgradnjom i održavanjem elektroenergetskih postrojenja svih naponskih nivoa, proizvodnje energije i opreme za strane i domaće klijente. Završila sam osnovne studije na smeru Inženjerstvo zaštite životne sredine u novembru 2017. godine, a master studije na istom u oktobru 2020. godine.
VišeProjekat Biogas initiative je deo Evropske klimatske inicijative (European Climate Initiative– EUKI), čiji je cilj da podstiče očuvanje klime kroz sprečavanje emisija gasova staklene bašte.
VišePoziv za učešće na digitalnoj konferenciji "World Water Day" koja će se održati u ponedeljak 22. marta na Svetski dan voda.
VišeU decembru 2020. godine između Fakulteta tehničkih nauka i Fonda za nauku Republike Srbije potpisan je Ugovor o finansiranju realizacije naučnoistraživačkog Projekta pod nazivom Role of human exposure assessment in air quality management: links between risk factor and health outcomes (LiBAir, evidencioni broj 6461896), u okviru Programa saradnje srpske nauke sa dijasporom: Vaučeri za razmenu znanja. Projektni tim sa Fakulteta tehničkih nauka čine prof. dr Jelena Radonić, rukovodilac Projekta, prof. dr Maja Turk Sekulić, dr Dragan Adamović, vanredni profesor, dr Zoran Čepić, docent, i dr Maja Brborić, istraživač saradnik.
VišePočetkom godine kao posledica velikih količina padavina, došlo je do izlivanja pritoka reke Tise u Ukrajini i Rumuniji što je prouzrokovalo pojavu talasa kontaminacije na jednoj od najzagađenijih Evropskih reka. Nevladine organizacije i lokalne ustanove iz sektora za upravljanje vodama u Mađarskoj radile su na prevenciji pojavljivanja zagađenja i u Srbiji.
VišeU emisiji Them Rromano, 02.02.2021. godine, gostovali su vanr. prof. dr Dragan Adamović i istraživač pripravnik Veselin Bežanović
VišeKonkurs za angažovanje Stručnjaka za zaštitu životne sredine i socijalna pitanja
VišeObaveštavamo vas da je Fakultetu tehničkih nauka odobren projekat u okviru European Climate Initiative (“EUKI”) 2020, instrumenta za projektno finansiranje od strane Nemačkog saveznog ministarstva za životnu sredinu, očuvanje prirode i nuklearnu bezbednost (BMU), pod nazivom Initiative on small biogas facilities for manure to attain GHG mitigation in agriculture (Biogas initiative).
VišeDepartman za IZŽS učesnik novog EU projekta Tid(y)Up u okviru INTERREG Dunavskog transnacionalnog programa
VišePozivamo vas da uzmete aktivno učešće u planiranim aktivnostima
VišeDepartman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu učestvuje, kao koordinator za Srbiju, u realizaciji projekta H2020_Insurance, koji je ujedno prvi razvojno-istraživački projekat koji je Fakultet tehničkih nauka dobio iz poziva Evropske komisije za Istraživanje i inovacije (Horizon 2020 I The EU Framework Programme for Research and Innovation).
VišeIntervju sa Nemanjom Stanisavljevićem za Magazin energetskog portala
VišeUčenici IV-5, učiteljice Sofija Babić, iz osnovne škole „Jovan Popović“ u Novom Sadu, bili su gosti Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
VišeUčenici II-1 razreda, Osnovne škole „Jovan Popović“, prisustovali su 26. februara 2020. godine vanučioničkoj nastavi iz predmeta Svet oko nas na Departmanu za Inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
VišeSponsored by the DAAD with funds from the German Federal Foreign Office (AA)
VišePripremna nastava biće realizovana tokom tri subote (25.04, 9.05. i 16.05.2020.) u trajanju 9h - 11h na Fakultetu tehničkih nauka.
VišeSponsored by the DAAD with funds from the German Federal Foreign Office (AA)
VišeU Decembru održan prvi radni sastanak studenata doktorskih studija DIFENEW SWM.
Više06. decembra 2019. godine održana je svečanost povodom 20 godina postojanja studijskog programa inženjerstva zaštite životne sredine na Fakultetu tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu.
Više18.12.2019. stručna poseta fabrici Tarkett iz Bačke palanke za studente završnih godina
VišeStudenti master akademskih studija Inženjerstvo zaštite životne sredine posetili su 23. decembra 2019. fabriku vode u Novom Sadu
VišeIntervju sa Zoricom Mirosavljević za Magazin energetskog portala – „Otpadno staklo u sasvim drugačijem svetlu“
VišeVebinar "Using multi-hazard, multi-risk catastrophe models to assess the flood risk under current and future climate change – examples from the Danube River basin" u okviru projekta Oasis Innovation Hub for Catastrophe and Climate Extremes Risk Assessment, H2020_Insurance.
VišePovodom 20 godina postojanja studijskog programa inženjerstvo zaštite životne sredine, Departman za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu organizuje humanitarnu akciju Budi human, recikliraj i ne bacaj.
VišeVanr. prof. dr Nemanja Stanisavljević i doc. dr Bojan Batinić održali su seriju predavanja na Nacionalnom Istraživačkom Politehničkom Univerzitetu Perm (PNRPU - Perm National Research Polytechnic University) u okviru Projekta "Razvoj pametnih sistema za sakupljanje sekundarnih sirovina".
VišeTema doktorske disertacije: "Unapređenje metoda za utvrđivanje uštede emisija gasova s efektom staklene bašte pri korišćenju biogasa iz kukuruzovine"
VišeProf. dr Slobodan Krnjetin je bio zaposlen na Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu je od samog početka realizacije studijskog programa Inženjerstva zaštite životne sredine 1999. godine.
VišePoziv da prisustvujete predavanju koje će održati dr Mark Tagart sa Environmental Research Institute (ERI), University of the Highlands and Islands (UHI), Thurso, Škotska.
VišeMaster i studenti četvrte godine Inženjerstva zaštite životne sredine, kao i studenti treće godine studijskog programa Čiste energetske tehnologije su u okviru predmeta Praktikum zaštite životne sredine, Projektovanje sistema zaštite i Tehnologije energetskog iskorišćenja otpada 21. maja 2019. godine, u organizaciji Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, posetili Postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda grada Subotice i biogasnu elektranu Gakovac doo u Staroj Moravici.
VišeFCC Kikinda d.o.o, jedna od vodećih inostranih kompanija koja se bavi upravljanjem otpadom na teritoriji Srbije, hitno traži inženjera zaštite životne sredine za posao na području Kikinde.
VišeMoje ime je Verica Simić i radim kao asistent na projektima u domaćoj kompaniji ENVICO d.o.o. iz Beograda, koja se bavi pružanjem konsultantskih usluga u oblasti zaštite životne sredine.
VišeRadionica za osmišljavanje i razvoj poslovnih ideja u oblastima cirkularne i zelene ekonomije 27. maj 2019, Beograd
VišeViše od 70 studenata Departmana za Inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu učestvovalo je na ovogodišnjoj 16. po redu Zaštitijadi održanoj na Adi Bojani u Crnoj Gori u periodu od 08 – 12.05.
VišeDragi maturanti, budući studenti pozivamo Vas da upišete studije Inženjerstva zaštite životne sredine, Inženjerstva zaštite na radu i Čistih energetskih tehnologija i da zajedno rešavamo probleme za dobrobit svih nas.
VišeSvečana promocija i dodela diploma master inženjerima održana je 16. maja 2019. godine u Svečanoj sali Fakulteta tehničkih nauka
VišePozivamo vas da učestvujete u CLIMATE LAUNCHPAD takmičenju - najvećem svetskom takmičenju zelenih poslovnih ideja. Postoji mnogo sjajnih ideja za suprotstavljanje klimatskim promenama i smanjenje štetnih emisija. Zahvaljujući podršci i podučavanju, dobre ideje mogu postati stvarnost.
Više15th Summer School on Toxic Compounds in the Environment 2019 together with 3rd HBM4EU Training School (17-21June 2019, RECETOX, University Campus building A29, Brno, Czech Republic)
VišeRepublika Srbija spada u red zemalja koje do sada nisu posvećivale dovoljno pažnje zaštiti životne sredine i očuvanju prirodnih resursa. Uočeni su brojni problemi u gotovo svim delovima životne sredine, te se očekuje da će životna sredina biti jedna od najizazovnijih oblasti za dostizanje standarda EU.
VišeRenomirane kompanije koje diktiraju trendove u poslovanju ne čekaju da ih restriktivne zakonske obaveze nateraju da primene mere zaštite na radu. Njihov stav je da je bezbednost i zdravlje zaposlenih na prvom mestu, jer je to najbolje ne samo za radnika već i za kompaniju. Ovakvih preduzeća već sada ima mnogo na tržištu, uz tendenciju da ih bude još više, što nesumnjivo ukazuje na činjenicu da će se još više povećati potrebe za mladim kvalifikovanim kadrovima iz oblasti zaštite na radu.
VišeDragi maturanti, budući studenti pozivamo Vas da upišete studijski program Čiste energetske tehnologije i da zajedno rešavamo probleme za dobrobit svih nas. Studijski program Čiste energetske tehnologije je koncipiran kao interdisciplinaran studijski program, koga dominantno čine dve naučne oblasti, mašinsko inženjerstvo i inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu.
VišeStudentska konferencija i stručna poseta postrojenjima za tretman otpada i otpadnih voda u Sofiji, Bugarska 27.03. – 29.03.2019.
VišeTermini pripremne nastave pomeraju se na tri uzastopne nedelje 05.05, 12.05. i 19.05. Na kraju pripremne nastave, za sve koji su prisustvovali, organizovaće se probni test sklonosti.
VišeAkcja "Tvrđava bez smeća" TBS2 -Hold-the-line- zakazana je za 10.03.2019. TBS2 predstavlja nastavak akcija udruženja Ugripa u kome je iz podzemlja tvrđave Petrovaradin iznešeno u poslednje 3 godine preko 250 tona otpada i samoniklog rastinja.
Više19-20.02.2019. održana je završna konferencija projketa OKEj
VišeTokom meseca decembra 2018. godine promovisano je 6 doktora nauka sa Departmana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu.
VišeProjekta H2020_Insurance - Oasis Innovation Hub for Catastrophe and Climate Extremes Risk Assessment - Nosilac Projekta je Institut za istraživanje klimatskih promena iz Potsdama, Nemačka, dok je Fakultet tehničkih nauka Univerziteta u Novom Sadu jedan od partnera u realizaciji projektnih aktivnosti.
VišePromene koje se poslednjih godina dešavaju na polju industrijske proizvodnje, kao i porast broja inostranih kompanija i konsultantskih kuća u Srbiji, dovele su do većeg interesovanja poslodavaca za stručnjacima iz oblasti inženjerstva zaštite životne sredine.
VišeRadionica pod nazivom "Agile for Education" se održava 06.02.2019. godine u 11 h u Multimedijalnoj sali Rektorata UNS-a (Zbog ograničenog broja mesta za radionicu je potrebno da zainteresovani potvrde prisustvo). Predavanje pod nazivom "Learning to be Human - Education in the Post Digital World" se održava 07.02.2019. godine u 12 h u Amfiteatru Rektorata UNS-a.
VišeSastanak je organizovan po pozivu Ministarstva za rad, zapošlјavanje, boračka i socijalna pitanja i Uprave za bezbednost i zdravlјe na radu, 23.01.2019. godine, sa ciljem razmene iskustava i predloga za unapređenje poslova bezbednosti i zdravlјa na radu pravnih lica i preduzetnika sa licencom.
VišeI ove godine organizujemo besplatnu pripremnu nastavu za test sklonosti za sve zainteresovane maturante
VišeErazmus+ Projekta SENVIBE - Strengthening Educational Capacities by Building Competences and Cooperation in the Feld of Noise and Vibration Engineering
VišeПоштованe и уваженe колегинице и колеге, Клуб професора емеритуса Универзитета у Новом Саду у сарадњи са Ректоратом Универзитета, у оквиру активности Пројекта „Развој савремених курикулума у високом образовању“ подржаног од Покрајинског секретаријата за високо образовање и научноистраживачку делатност, организује и са посебним задовољством Вас позива на предавање еминентног госта др Бориса Кавура.
VišePoseta kolega sa North Highland koledža iz Velike Britanije Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, Fakulteta tehničkih nauka
VišePoziv za studente osnovnih, master i doktorskih studija smerova Inženjerstva zaštite životne sredine, Inženjerstva zaštite na radu i Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
VišePoziv za studente osnovnih, master i doktorskih studija smerova Inženjerstva zaštite životne sredine, Inženjerstva zaštite na radu i Upravljanje rizikom od katastrofalnih događaja i požara
VišeDepartman za inženjertsvo zaštite životne sredine i zaštite na radu učestvovao je na manifestaciji Dan otvorenih vrata "Biću student FTN-a" koja je organizovana 24.11.2018.
VišeSENVIBE je motivisan Poglavljem 27 iz pregovora o pristupanju Srbije Evropskoj uniji, koje je posvećeno životnoj sredini i sadrži alarmantnu ocenu da „u oblasti buke nije napravljen nikakav napredak, te su potrebna strateška ulaganja, unapređenja i investicije“.
VišeПредавање проф. др Ранка Радовића Тема: ОДНОС НАСТАВНИКА И СТУДЕНАТА КРОЗ ПРИЗМУ НОВИХ ОБРАЗОВНИХ ПРИОРИТЕТА: ГУБИТАК КРЕАТИВНОСТИ И ВРЕМЕНА ЗА ОТКРИВАЊЕ
VišeTradicionalno, početkom oktobra, u Segedinu se organizuje međunarodni simpozijum na kojem stručnjaci iz regiona razmenjuju iskustva o problemima u oblasti analitičke hemije i savremenim trendovima u oblasti zaštite životne sredine.
Više6. jula u 10-12 čаsоvа u učionici O12 na Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, Fakulteta tehničkih nauka
VišeSvečana promocija održana 17.05.2018. godine u Svečanoj sali FTN-a
Više12.05. i 13.05.2018. godine održan je Festival nauke i obrazovanja u Novom Sadu na platou ispred Fakulteta tehničkih nauka
VišeUčenici II-5 razreda Osnovne škole „Jovan Popović“ u poseti Departmanu za Inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
Više14.05.2018. održaće se predavanje pod nazivom "Experimental Design and Scientific Writing for Publication in High Impact Journals".
VišeSastanak radne grupe za izradu nove Strategije bezbednosti i zdravlјa na radu u Republici Srbiji za period od 2018. do 2022. godine.
VišeNemačka fondacija za zaštitu životne sredine - DBU (Deutsche Bundesstiftung Umwelt) dodeljuje stipendije master diplomcima u zemljama centralne i istočne Evrope u oblasti zaštite životne sredine i zaštite prirode
VišeUspešno odbranjen doktorat pod nazivom „Matematičko modelovanje sagorevanja pšenične slame u nepokretnom sloju sa aspekta uticaja promene parametara procesa“.
VišeBesplatna pripremna nastava za polaganje testa sklonosti u okviru prijemnog ispita
VišeNakon uspeha Prve trening škole, održane u Hamburgu 2017. godine, Flying Academy će 7. Februara 2018. godine okupiti mlade istraživače u Novom Sadu.
VišeStručna poseta 15.12.2017. BiS reciklažnom centru u Omoljici kod Pančeva.
VišeDobrodošli na novi sajt Departamana za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu
VišeStručna poseta sanitarnoj deponiji u Bijeljini (Eko – Dep) i rudniku i termoelektrani u Ugljeviku (RiTE) 4-5.12.2017.
VišePoseta štampariji Color Press Group, Ogranak CMI - Color Press Magazini Novi Sad 7.12.2017.
VišeStudijska poseta Arhus centru i postrojenju za prečišćavanje otpadnih voda u Subotici 13.11.2017.
VišeОДНОС НАСТАВНИКА И СТУДЕНАТА КРОЗ ПРИЗМУ НОВИХ ОБРАЗОВНИХ ПРИОРИТЕТА: ГУБИТАК КРЕАТИВНОСТИ И ВРЕМЕНА ЗА ОТКРИВАЊЕ Предавач: др Ранко Рајовић Датум и време: Уторак, 20. новембар 2018. године у 10:30 – 12:00 часова Место: Амфитеатар Централне зграде Универзитета у Новом Саду, ул. Др Зорана Ђинђића 1
Više