Pročitajte šta o mogućnostima usavršavanja u inostranstvu kažu naši diplomirani studenti Srđana i Sabolč

Srđana:

Zovem se Srđana Kolaković i osnovne i master studije završila sam na Departmanu za inženjerstvo zaštite životne sredine i zaštite na radu, a zatim sam završila još jedne master studije iz oblasti tretmana otpadnih voda na Univerzitetu u Firenci, Italija. Na master studijama sam se usmerila na oblast upravljanje i tretman otpadnih voda koja je samo jedna od oblasti za koju studenti mogu da se opredele pohađajući izborne predmete. Stečeno znanje omogućilo mi je da upišem doktorske studije na Nova Univerzitetu u Lisabonu, Portugalija, gde se usavršavam iz iste oblasti. Iz mog iskustva, oblast tretmana otpadnih voda je vrlo perspektivna i pruža priliku za rad u svim sektorima, industrijskom sektoru i postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda, u firmama koje pružaju tehničke konsultacije i bave se izradom projekata u oblasti upravljanja vodama, kao i istraživački rad na mnogobrojnim institutima i projektima EU.

Sabolč:

Zovem se Sabolč Pap i trenutno pohađam postdoktorske studije u Škotskoj, na Institutu za istraživanja u oblasti zaštite životne sredine (Environmental Research Intitute, University of Highlands and Islands, UK). Oblast kojom se bavim je razvoj novih tehnologija za tretman otpadnih voda, kao i projektovanje laboratorijskih i poluindustrijskih postrojenja za tretman voda. Ova oblast ima izuzetno velik potencijal u Srbiji. U našoj zemlji se prečišćava samo 16% otpadnih voda i postoji samo 40 postrojenja za njihov tretman. Većina postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda su, u znatnoj meri, tehnički zastarela. Zato će u narednim godinama biti potrebna velika ulaganja u izgradnju nedostajućih kapaciteta, gde će inženjeri zaštite životne sredine igrati ključnu ulogu.