Nova serija podkasta o zagađenju vode koju pokreće projekat Aquatic Plastic bavi se hitnim problemima naših reka i mora, istražujući inovativne načine za rešavanje tih izazova.
U prvoj epizodi upoznajemo Nika Torpa – talentovanog novinara, autora, filmskog režisera i porodičnog čoveka – koji je prešao celokupnu dužinu reke Dunav, od Crnog mora do Crne šume. Nik Torp pravi fascinantne veze između evropskih reka i većih vodenih površina poput Atlantskog okeana ili kanala Lamanš, posmatrajući reke poput Dunava kao prirodne zamene za prostrana mora.
Prvu epizodu možete poslušati na sledećm linku:
Prva epizoda
U drugoj epizodi Aquatic Plastic podcasta, zaranjamo u svet Ijana Dejvisa, penzionisanog vatrogasca koji je postao ekolog i koji je zamenio reku Temzu sa rekom Tisza u Mađarskoj. Zajedno sa suprugom Edinom, Ian je osnovao inicijativu Tisza Tidyup, grassroots misiju koja se bori protiv zagađenja plastikom uz puno zajedničkog duha. Spoiler: ova epizoda je puna srca, humora i iznenađujuće količine izrade drvenih brodova.
Drugu epizodu možete poslušati na sledećem linku:
Druga epizoda
Treća epizoda podkasta bila je fokusirana na razgovor sa Sydney Steenland, koja je podelila svoja iskustva odrastanja uz duboku povezanost sa morem i njen put u rešavanju problema zagađenja plastikom. Sydney je imala neobično detinjstvo, njena porodica je živela na čamcima, premještajući se s mesta na mesto, zbog toga joj je usađeno duboko poštovanje i razumevanje morskog okruženja. Uprkos finansijskim problemima, njena porodica je nalazila utehu i kreativnost u ovom načinu života, što je na kraju dovelo do osnivanja Sea Monkey projekta. Projekat je nastao iz želje da se reši problem zagađenja plastikom, naročito u udaljenim zajednicama, stvaranjem pristupačnih rešenja za reciklažu.
Treću epizodu možete poslušati na sledećem linku:
Treća epizoda